MATHEMATICS MIDDLE SCHOOL

9/20 divided by 4/15 is what

Answers

Answer 1
Answer: divided by 

is the same as 



Now you just have to multiply the top by each other and the bottom by each other so 


== 

==  

Mixed Fraction would be 
and Decimal would be 1.6875
Answer 2
Answer: 9/20 / 4/15

9/20 * 15/4

9/5 * 3/4

27/20
    or
1 7/20

Related Questions

HIGH SCHOOL

What does a 3 in front of a square root mean?

Answers

The 3 goes with the square root you don’t need to multiply or anything like that. If you need to simply for example 3 square root of 20 which is when 3 is outside the square root sign. The 20 will be separated with 4*5 in the square root and then you will square root the 4 leaving the 5 in and bringing 2 out. Now you can’t just bring it out and forget about the 3 outside you need to multiply that 2 and 3 and you get 6! So you final answer is 6 square root 5. Hope this helps reply if you have a question!
3 in this case would be your "index of the root;" please do not use the term "square root" in this case.

Note:  2^3 = 8 is a perfect cube.

Radical operator with index 3   of   8 would thus result in the cube root, 2.

∛8 = 2,

∛64 = 4, 
and so on.

∛x is called "the cube root of x."


MIDDLE SCHOOL

Each chicken eats about 6 pounds of chicken feed in a month.how many pounds of chicken feed will be left after 3 months? Write and explain equations to show the steps in your solution. 300 pounds of chicken feed for 16 chickens

Answers

Dear Vegafred77, use 3x6=18 since a chicken eats 6 lbs of chicken.

Use 3x6 = 18 because 16 chickens need that much.

HIGH SCHOOL

Which linear function represents the line given by the point-slope equation y – 8 = 1/2(x – 4)?



f(x) =1/2 x + 4

f(x) =1/2 x + 6

f(x) = 1/2x – 10

f(x) =1/2 x – 12

Answers

Rewrite the given y – 8 = 1/2(x – 4), replacing "y" with "f(x)."


Then f(x) – 8 = 1/2(x – 4)


Multiply all 3 terms by 2 to eliminate the fraction (1/2):


2f(x) = 16 + x - 4


Combine like terms: 2f(x) = x + 12

x + 12

Divide both sides by 2: f(x) = -----------

2


Note that this is equivalent to f(x) = (1/2)x + 6. Important: Use parentheses as indicated.

HIGH SCHOOL

Cara has $25 to buy dry pet food a pound of dog food costs $2 and treats are $1 apiece if she buys 9 pounds of food the greatest number treats does know

Answers

Cost of each pound of dog food = $2 .

Total cost of 9 pounds of dog food = 9 * 2 = $18.

Let us assume number of treats she can buy = t.

Cost of each treat = $1.

Cost of t number of treats = 1*t = 1t .

Total money Cara has = $25.

We can setup an inequality as,

Total cost of dog food + total cost of t number of treats ≤ 25.

18 + 1t ≤ 25.

Subtracting 18 from both sides, we get

18 + 1t -18  ≤ 25-18.

1t ≤ 7 or t ≤ 7.

So, she can purchase 7 or less treats.

Random Questions